Test: Kia Sorento 2,2 CRDi: Rodinná kompletka

Kia Sorento dnes už reprezentuje SUV pre vodičov, ktorí ho naplno využívajú. Nechýba priestor, ani komfort a v prípade poslednej štvrtej generácie nechýba ani prémiový charakter. Tento model nielen potrebujete, ale aj chcete.

Pamätám si prvé Sorento. Šikovný off-road so zapínateľným predným pohonom a tuhou zadnou nápravou. Nebola to prvá voľba, ale oslovila potenciálnych klinetov, ktorí tomuto modelu dali šancu a boli spokojní. Dodnes jazdia na cestách a ich majitelia si ich pochvaľujú. Vydržali skúšku časom a posunuli kórejskú automobilku do povedomia tých, čo hľadajú rodinné SUV s dobrou cenou a výbavou.

Aktuálna štvrtá generácia už má všetko. Aj potrebný imidž, o ktorý prvá generácia bojovala. Už netreba, Sorento vodiči poznajú, rešpektujú a majú radi. Potrebujete test? Asi nie, napokon zákazníci majú konečné slovo. A tí jednoducho kupujú Sorento a zaradili ho do jednej ligy aj s koncernovými modelmi. Voči nim ponúka Sorento výhodu mierne väčších dimenzií.

Dizajn? Ten má Kia v prípade všetkých modelov vydarený a Sorento nie je výnimka. Veľká maska chladiča, ktorý plynulo prechádza do predných LED svetlometov a unikátne riešený predný nárazník, ktorý nekopíruje konkurenciu ani si nepožičiava žiaden z trikov naznačuje identitu Sorenta. Právo na sebaurčenie má aj bočná časť, ktorá si „požičiava“ motív otočenej plutvy a trocha chrómu nájdete na prednom nárazníku a dverách. A samozrejme, na oknách. Zadná časť interpretuje Ford Mustang ale to je v poriadku, Sorento si totiž zachováva svoju identitu.

Dôvod kúpy naftovej verzie? Je v podstate veľmi prozaický. Okrem prijateľnej ekonomiky prevádzky je to najmä možnosť ťahať brzdený príves s hmotnosťou až 2 500 kilogramov, pričom hybridná verzia má tento limit výrazne nižší – 1 600 kilogramov. Takže ak máte väčší karavan, loď, alebo ťaháte kone, v tom prípade je pre vás naftová verzia výhodnejšia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

BMW M4 Competition: Je toto najkrajšia „em-štvorka“?

Nový Opel Grandland ponúkne novú optiku zvonka aj vnútri