Koľko automobilov predali minulý rok výrobcovia?

COVID, polovodičová kríza, a zaseknutý Suezský prieplav. To je iba zlomok problémov s ktorými sa výrobcovia museli popasovať v minulom roku. To však neznamená, že niektorí z nich nekončili rok s pozitívnymi číslami. Ako napríklad…

Alpine – 2 659 kusov

Francúzsky výrobca predal minulý rok presne 2 659 kusov. Áno, vime, že toľko predá Toyota za niekoľko minút, no aj napriek tomu je to úctyhodné číslo a zároveň nárast o 74.1 percenta. Zároveň pripomíname, že Alpine vyrába iba jedno úzko špecializovaný model – športové kupé so zádnym náhonom, ktoré je určené fajnšmekrom. Našťastie ich je veľa.

Audi – 1 680 512 kusov

Tak to je už iné číslo, že? Navyše sa od predchádzajúceho roka líši iba o 0.7 percenta smerom dole, takže krízovú situáciu ustálo Audi na výbornú. A ak sa pýtate na množstvo predaných elektromobilov – tak tých bolo 87 894. A ktorý štát ma na týchto číslach najväčší podiel? Predsa Čína – 701 289 kusov sa predalo, pre porovnanie uvádzame aj predaje v Nemecku. Tam sa predalo 180 883 kusov.

Bentley – 14 659 kusov

Opäť rekord. Druhý rok za sebou prekonáva Bentley svoje čísla. A uhádli ste – za úspechom stojí Bentayga, ktorá pokrýva 40 percent z tohto čísla. Druhým najžiadanejším Bentley je samozrejme Continental GT. Zaujímavosťou je, že 20 percent modelov Bentayga sa predalo v hybridnej verzii.

BMW – 2 213 795 kusov

Opäť je to číslo, ktoré vás prekvapí a my zároveň dodávame, že z prémiových autombiliek sa najviac darilo práve BMW. Skončili pred Mercedesom-Benz a vysoko zatienili aj Audi. Ak k týmto číslam prirátame aj Mini a Rolls Royce tak sa dostane cez hranicu 2,5 milióna. Aj v elektrickej lige si BMW počína dobre – predalo až 103 855 kusov, čo je však stále menej ako sa predáva BMW s „M“-kovým odznakom. Tých bolo predaných 163 542 kusov. To nám odľahlo, že?

Cupra – 79 300 kusov

Najmladšia španielska automoobilka rastie raketovým tempom. Minulý rok si prilepšila o 189.4 percenta a samozrejme najväčšiu zásluhu na tom má SUV – Cupra Formentor, ktorá si z celkových čísel pripísala 56 400 predaných kusov.

Dacia – 537 095 kusov

Rumuni rástli síce iba o 3.1 percenta, ale rástli. To všetko je následok krízy, na druhej strane najlepšie sa predáva Sandero, z ktorého sa predalo 226 825 kusov, tesne za ním sa umiestnil model Duster s celkovým počtom predaných kusov 186 001. A to sa ešte na našom trhu nepredstavil Bestseller Dokker.

Ford – ?

Tak to ešte nevieme, zaujíma nás najmä pomer elektrického vs klasického Mustangu, zatiaľ si užite aspoň optické porovnanie oboch modelov Mustang.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Citroën C5 Aircross: Smerom hore

Nehoda Arnolda Schwarzeneggera odokryla pokrytectvo aktivistov